Amortisör yağının önemi...

Amortisör yağının önemi...

Amortisör yağı ....

Amortisörler motosikletlerimizi yolda tutan donanımın en hayati bölümüdür

.

Amortisör için de en hayati nokta içerisindeki yağıdır. İlk zamanlar  ihtiyacı tam  karşılayacak  amortisör  yağları yokken ATF ( otomatik şanzıman  yağı ) kullanılarak  başlanmışsa da günümüz  amortisörlerinin ihtiyacını karşılayamadıkları için  atf den uzak durulmalı ve  bu iş için  üretilmiş amortisör  yağları kullanılmalıdır.

Kullanılan yağ kesinlikle amortisör yağı olmalı ve periyodik olarak değiştirilmeli , gerekli temizlik bakım ve yenilemeleri mutlaka yapılmalı dır . Hayati oldukları kadar da pahalı parçalardır ve bakımsızlıktan kaynaklı sorunlar sizin yol tutuşunuzu ciddi derecede olumsuz etkilediği gibi bakımsızlığa bağlı deformasyonlarda ciddi maliyetlerle karşılaşmanıza neden olabilir.

Bugün herhangi bir motosikletin sadece ön amortisör fiyatı , o motosikletin sıfır fiyatının en az %10 u kadardır. ( bu % 30 a kadar çıkabilir ) Motosikletinizin en pahalı birkaç parçasından birisidir . Buna rağmen gerekli önem verilmemekte ve hakettiği özeni görmemektedir.

Motosiklet duygulara hitap eden bir araçtır , ne kadar mutlu ettiği , verdiği güven ve sürüş keyfine bağlıdır. Bununda yegane yolu lastik fren ve amortisör üçlüsünü olabilecek en iyi durumda tutmaktan geçer … Kötü durumdaki amortisörler le , lastiğinizden ve frenlerinizden maksimum performans ve faydayı sağlamanız olanaksızdır

Amortisör yağı , amortisörünüzün çalışmasını sağladığı gibi , yıllar boyunca milyonlarca kere tekrarlanan sürtünme hareketinin oluşturacağı aşınmayı önlemek amacıyla sistem içerisinde yağlama yapar. Bozulmuş yağlar amortisör mil ve kovanları arasında sürtünme noktalarının teflon kaplamalarının aşınmasına ve sonrasında millerinizin aşınmasına neden olur . Güvensiz ve keyifsiz sürdüğünüzle kalmaz çok ciddi masraflarla karşılaşırsınız. Maalesef ki aşınan bu parçaların onarımı da mümkün olmadığı gibi kesinlikle aynı parçayı alıp takmak zorundasınızdır .

Aşağıda aşınma  kaynaklı deformasyona ait resimleri inceleyebilirsiniz.